Yazıcı tamiri

Yazıcı tamiri güncel versiyon yazıcılarda işleri biraz daha zorlaştıran bir unsur olarak aslında genel olarak zor bir iştir,Her yazıcının kendine has daimi verdiği arızalar olduğu gibi, hiç ummadığınız bir parçasıda arıza yapabilir,Genel hatalar hep yazıcının kağıt almaması, Kağıt sıkıştırması, 2-3 kağıdı birden alması, Kartuş hatası toner hatası , anakart hatası, fırın fuser unite hatası, gibi bir çok farklı bölümlere ayrılır,Tamir işinde en çok karşılaşılan durum yazıcının yedek parçası elinizde varmı?bozulan parçayı tamir etmek genel olarak yazıcının geçici bir süre daha çalışmasına sağlamaktır,ama işi kökünden çözmenin en mantıklı yolu genelde o parayı yenisi ile değiştirmekten geçer,Yazıcı tamiri konusu hassas bi konudur, mutlaka bilinçli kişilere yaptırılmalıdır,

Kartuş dolumu

İnkjet Yazıcıların Çalışma Prensibi;

Renkli çıktı verebilen inkjet yazıcılar CMYK (Cyan,Magenta,Yellow, Black) sistemiyle 16.7 milyon renk üretirler ve genelde iki ayrı mürekkep kartuşuyla çalışırlar. Birinin içi tamamen siyah, diğeri ise birbirinden ayrı odalarda, mavi, kırmızı ve sarı mürekkep ile doludur (Bazı yazıcı modelleri tüm renkler için ayrı kartuş kullanırlar). Cyan ve Magenta renklerini, mavi ve kırmızı olarak ifade etmemizin sebebi, bu kelimelerin Türkçe’de tam karşılığının bulunmamasıdır.
Şekil 1’de bir resim editörü ile C-M-Y-K renkleri oluşturulmuştur. Görüldüğü gibi mavi ve kırmızı diye ifade ettiğimiz renkler aslında daha farklıdır. Bu arada gerçek Cyan rengi Şekil 1’de ki gibi değildir. Çünkü monitörler RGB sistemiyle çalışır ve CMYK sistemiyle üretilmiş Cyan rengini tam anlamıyla veremezler.

Toner dolumu

Tonerler ise daha büyük bir bütçe demek oluyor.,satın alınan yazıcı fiyatını geçtiği için nerdeyse çoğu kullanıcı direkt dolum yaptırmayı tercih ediyor.Ancak ürünün muadil fiyatı ,yani yeni bir toner yan sanayi,nerdeyse orjinali kadar kaliteli ve çıktıları orjinali ile birebir aynı,Toner dolumunda dikkat edilmesi gereken husus toner dolumununda bir ömrünün olmasıdır,yani toner ünitesi devamlı dolumdan zarar görür ve bir gün mutlaka yenisi ile değiştirilmesi gerekir.Herşeye rağmen dolum yaptırmak veya muadilini almak %85 bütçenize katkı sağlıyacaktır.